Smutne losy pięknej kobiety

Dodano: Wrzesień 2 2013 przez admin

Charlotte Chandler, Ingrid Bergman, przeł. Monika Szczęsny, Prószyński i S-ka, Warszawa 2012.

Historia Ingrid Bergman to nie pierwsza biografia wielkich postaci światowej kultury, z jaką zmierzyła się Charlotte Chandler. I trzeba przyznać, że jest to kolejna – po biografii Audrey Hepburn – udana pozycja w dorobku autorki.

Książka skupia się głównie na romansach szwedzkiej piękności, w tym z miłością jej życia – Robertem Rossellinim. Bergman wyłania się ze wspomnień bliskich jej ludzi głównie jako kobieta mądra i dobra, świadoma zarówno swojej wartości, jak i błędów, które popełniła. Szwedka w książce Chandler to ,,kobieta 100 %” – emanująca nie tylko naturalnym wdziękiem i swoistą elegancką prostotą, lecz także rozdarta pomiędzy rozumem i wyborami serca.

Najtrudniejszym związkiem Ingrid był ten z… Hollywood. Plotki, intrygi, pełne hipokryzji podejście środowiska filmowego, które próbowało latami zniszczyć jej karierę, odcisnęły wyraźne piętno na jej życiu. Mimo nienawiści otoczenia, Bergman zdołała nie tylko otrzymać wiele prestiżowych statuetek, lecz także żyć w zgodzie ze sobą – co nie często udaje się wielkim gwiazdom kina.

Nie zmienia to jednak faktu, że książka nie do końca jest pozycją dla fascynatów kina jako takiego. To raczej zbiór anegdot, historii, na którą składają się wspomnienia znajomych i rodziny Ingrid. Jest to rzecz na pewno bardziej osobista, kobieca a przede wszystkim wzruszająca. Dzięki biografii Chnadler niejeden czytelnik może zmienić swoje zdanie o Ingrid Bergman – tylko i wyłącznie na plus. Była to nie tylko wielka gwiazda kina, lecz także wspaniała kobieta.

Dominika Tarczoń


Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /home/kmcieslik/domains/literatki.com/public_html/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1044