Tryptyk życia

Dodano: Sierpień 21 2016 przez admin

Laura Barnett, Wersje nas samych, przeł. Anna Krochmal, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2016.

Cambridge. Rok 1958. Na wyboistej ścieżce krzyżują się losy dwóch osób: jadącej na rowerze dziewczyny i idącego z książką pod pachą chłopaka. W ten sposób zaczyna się ta historia, a raczej: historie. Tylko od tych dwojga zależy bowiem, jak potoczą się dalsze wydarzenia. Jedno słowo lub jeden gest mogą spowodować zupełnie inny obrót wypadków, a od wyboistej ścieżki, na której po raz pierwszy się spotkają, zależą kolejne wersje ich biografii.

Pragnieniem Evy, studentki anglistyki, jest pisanie, wyrażanie myśli i emocji za pomocą pióra. Jim, student prawa o artystycznej duszy, chce malować, kilkoma pociągnięciami pędzla uchwycić całe piękno świata. Spotkanie na wyboistej ścieżce odcisnęło niezatarte piętno na życiu obojga. I on, i ona na długie lata zachowali w pamięci wyraz oczu drugiego. Laura Barnett w ujmującej historii o miłości i tęsknocie, pełnej radości i smutków, przedstawiła trzy różne wersje życiorysów swoich bohaterów. Opisała dwa istnienia, które od pierwszego spotkania krążą wokół siebie. Losy dwojga młodych ludzi splatają się ze sobą, niewytłumaczalna siła przyciąga ich ku sobie, a zarazem nieustannie odpycha.

Pisarka w niezwykły sposób komplikuje narrację. Historię Evy i Jima poprzedza nawiązujący do narodzin enigmatyczny wstęp. Kolejne rozdziały przynoszą różne odsłony poszczególnych części tryptyku życia. W książce przeplatają się więc czasy i miejsca, a jedynie daty wskazują na równoległość następujących po sobie wersji wydarzeń. Nic tu nie jest oczywiste. Najmniejsze gesty i towarzyszące im słowa, mogą wywołać niemożliwe do przewidzenia konsekwencje. Paleta barw, którą posługuje się autorka, nie zawiera jedynie czerni i bieli, pełno w niej różnych odcieni szarości. Język Barnett jest przy tym niezwykle plastyczny, co w połączeniu z przejmującymi opisami rozterek głównych bohaterów, pozwala czytelnikowi wczuć się w emocje, umiejętnie skryte pod słowami.

Wersje nas samych to wyjątkowa opowieść o miłości i poszukiwaniu szczęścia, o potrzebie kochania i bycia kochanym, jak również o trudnych wyborach pośród splątanych ścieżek życia. Zastanawiające, w jak wielkim stopniu wybory te wpływają na naszą przyszłość. Czemu losy niektórych osób są tak bardzo ze sobą związane? Dlaczego do spotkania Evy i Jima musiało dojść właśnie na wyboistej ścieżce? Czy istnieje jedna – najlepsza – wersja nas samych?

Katarzyna Czajkowska


Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /home/kmcieslik/domains/literatki.com/public_html/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1044