Kultura w dobie Internetu

Dodano: Lipiec 14 2015 przez admin

Mirosław Filiciak, Alek Tarkowski, Dwa zero. Alfabet nowej kultury i inne teksty, Narodowy Instytut Audiowizualny, słowo/obraz terytoria, Warszawa – Gdańsk 2015.      

W latach 2009–2013 w „Dwutygodniku” ukazywały się felietony Mirosława Filiciaka i Alka Tarkowskiego poświęcone problematyce nowych mediów i kultury oraz ich wzajemnych oddziaływań, w tym cykle Alfabet nowej kultury i Archeologia przyszłości. Opublikowane przez słowo/obraz terytoria w ramach współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym (wydawcą wspomnianego czasopisma) Dwa zero. Alfabet nowej kultury i inne teksty to książkowy zbiór tych materiałów. Co lektura tych tekstów może dać czytelniczkom i czytelnikom dzisiaj – po kilkudziesięciu miesiącach, w naszych cyfrowych czasach stanowiących niemal eon?

Dla osób zainteresowanych problematyką wolnej kultury i – szerszej – otwartości w sieci, które w minionych kilku latach śledziły związane z tym informacje, treść książki zapewne nie będzie stanowiła wielkiego odkrycia; zresztą najprawdopodobniej znają one niektóre felietony z „Dwutygodnika”. Pewne kwestie warto sobie jednak odświeżyć i uporządkować. Świetnie temu służy cykl, którego nazwa została ujęta w tytule publikacji. Dla laiczek i laików, którzy chcieliby się wgryźć w tematykę funkcjonowania kultury poza instytucjami i tradycyjnymi kanałami dystrybucji, to doskonały punkt wyjścia. Należy mieć jednak na względzie, że niektóre znaki zapytania stawiane przez autorów (np. rola mediów społecznościowych), z oczywistych względów – upływ czasu – wymagają pewnych przesunięć.

O ile pierwszą partię książki przeczytałam bez nadmiernego entuzjazmu, o tyle część dotycząca archeologii przyszłości dostarczyła sporej dawki pierwszorzędnej rozrywki. Niestrudzeni badacze nowych mediów wyciągają z lamusa pomysły, wyobrażenia i inspiracje; prezentują osobowości i urwane ścieżki. Filiciak i Tarkowski piszą m.in. o dziewiętnastowiecznych panoramach (m.in. dobrze wszystkim znanej Panoramie Racławickiej, a także panoramie bitwy morskiej pod Navarino) jako swego rodzaju prababce technologii 3D; o Paulu Baranie i Jacku Tramielu (vel Jerzym Trzmielu), Żydach przybyłych po wojnie z Polski do USA, których działalność wpłynęła na rozwój branży komputerowej, czy też o festiwalu w Opolu z 1984 roku, na którym zespół Kombi posiłkował się syntezatorami i Commodore 64. Zastawiają się nad możliwymi kierunkami rozwoju Internetu; tym, czy faktycznie – jak lubimy myśleć – aż tak różni się on od telewizji. Piszą też o fantastycznonaukowych przepowiedniach i ich wpływie na kształt przyszłości. Pojawia się pokaźny zestaw tytułów, nazw, nazwisk – a jednak pozostaje niedosyt.

Zamieszczone w książce felietony nie zawsze stanowią literacki majstersztyk, czasami kuleje puenta – ale też sięga się po nie nie ze względu na ich walory artystyczne. Dwa zer0. Alfabet nowej kultury i inne teksty pokazuje, jak w świecie nowych mediów kultura wygląda i jak mogłaby wyglądać; jakie były związane z tym nadzieje i jakie ciągle są oczekiwania. Warto mieć świadomość tego, że sieć, jaką znamy, nie jest dana raz na zawsze, a w związku z tym kultura doby Internetu stanowi nieustające wyzwanie.

Urszula Dobrzańska


Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /home/kmcieslik/domains/literatki.com/public_html/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1044